KUPUJETE ELEKTRONICKÝ TERČ?
Tu je niekoľko rád a informácií, ktoré Vám môžu pomôcť pri výbere
Na trhu sa nachádza viacero typov elektronických terčov. Terče čínskej výroby sa vyznačujú prvkami, ktoré ich radia skôr medzi hračky, ako k športovým potrebám. Rozpoznáte ich podľa podstatne širších políčok DABL a TRIPL a takisto podľa netypických farebných kombinácií segmentov. Pravidlá šípok určujú farebnú kombináciu pre segmenty výhradne v prevedení : červeno modré segmenty a biela kostra terča ( nazývaná aj pavúk )
Keďže sme špecializovaný obchod pre športové šípky, jadro našej ponuky tvoria terče vo farebnej kombinácii v zmysle medzinárodných pravidiel . Medzi tieto terče patria ASCOT, CLASSIC MASTER SCORPIO, MATRIX, SCARA či TOPAZ. V ponuke máme takisto aj profesionálny automat CYBERDINE, certifikovaný medzinárodnou šípkarskou organizáciou EUROPEAN DART UNION. Pre elektronické terče používajte výhradne šípky s plastovými hrotmi !!! Upozorňujeme, že terče našej ponuky NIE SÚ určené pre komerčné využitie !!! Výnimku tvorí profesionálny automat. Pre konkrétny prípad komerčného využitia terča sa s nami vopred poraďte.
Naša ponuka je rozšírená aj o terče čínskej výroby ako alternatíva ponuky, sortimentu obchodných reťazcov. Do tejto skupiny spadajú terč SCORE.
Ako si vybrať ten správny terč ? Tu sú charakteristiky na jednotlivé kritériá výberu :
SOFTVÉR : Softvér majú elektronické terče v podstate identický. Takmer u všetkých terčov na trhu nájdete všetky typy hier ako napr. 301, 501... 1001, rôzne formy CRICKETU, HIGH SCORE, PACHISI, OVERS, UNDERS a iné. Softvér preto nie je najdôležitejším kritériom výberu terča.
MATERIÁL TERČA A ROZMERY TERČA: Terče na domáce používanie sú vyrobené z plastu. Líšia sa farebným prevedením segmentov, ale aj šírkou políčok DABL a TRIPL . Správna farebná kombinácia je:
Červeno-modré segmenty a biela kostra terča. Políčka dabl a tripl dvojriadkové ( celá naša ponuka s výnimkou SCORE ) .
KOMFORT PRI HRE : Komfort pri hre považujeme za najdôležitejší faktor pre správny výber terča. Práve v tejto oblasti sú medzi jednotlivými terčami najväčšie rozdiely. Tu by sme domáce terče rozdelili na tri skupiny :
- Nižšia trieda ( SCORE )
- Stredná trieda ( ASCOT, MATRIX, SCORPIO )
- Vyššia trieda ( CLASSIC MASTER, SCARA, TOPAZ )
NIŽŠIA TRIEDA TERČOV – ( SCORE)
Zobrazovacie displeje sú pre komfort hry veľmi dôležité. Terče nižšej triedy sú vybavené obyčajne jedným LCD displejom. Tieto terče sú veľmi lacné, avšak poskytujú obmedzený komfort pri hre.
Výhody :
Za hlavnú výhodu považujeme nízku cenu terča a takisto, že je možné ho napájať tužkovými baterkami.
Nevýhody :
- Nastavenie hier na týchto terčoch je komplikované. Jedno tlačítko máva aj viac funkcií. Skôr, než sa naučíte tento terč dokonale ovládať a nastavovať, prestane Vás to baviť, kvôli komplikovanosti.
- LCD displej má slabú žiarivosť a v šere býva problém s rozoznaním čísel.
- LCD displej zobrazuje pri hre veľkými číslicami iba skóre aktuálne hrajúceho hráča, skóre ostatných je takmer neviditeľné. To do značnej miery znižuje atraktivitu hry. Väčšina hier je predsa o tom, že jeden súper hrá proti druhému a mal by mať prehľad o súperovom skóre.
- Terče nižšej triedy majú trojriadkové DABLE a TRIPLE , čo znižuje dramatickosť hry.
- Segmenty nie sú vo farebnej kombinácii v zmysle pravidiel ( výnimku tvorí JACK IN THE BOX )
Terče nižšej triedy ( SCORE ) doporučujeme kúpiť menším deťom, keď si nie ste istí, či ich to vôbec bude baviť. V niektorých prípadoch sú vhodné aj v prípade, ak hráte bez súpera. V takomto prípade môže LCD displej postačovať. Samozrejme, že tieto terče sú dobrou voľbou aj v prípade, že jediným kritériom sú finančné možnosti kupujúceho.
STREDNÁ TRIEDA TERČOV – ( ASCOT, MATRIX, SCORPIO )
Zobrazovacie displeje u strednej triedy sú z LED displejov a býva ich na terči podstatne viac. Majú dobrú svietivosť a každý z hráčov má svoj displej aj v prípade, že hráte povedzme štyria naraz ( hrať ale môžete aj ôsmi ) . Tieto displeje poskytujú dostatočne dobrý prehľad o hre, čo zvyšuje atraktivitu a dramatickosť hry.
Výhody :
- Dobrý prehľad v hre, jednoduchšie nastavenie hier a ich modifikácií obtiažnosti, správna farebná kombinácia terčovnice, dvojriadkový DABL a TRIPL, široká zachytávacia zóna pre šípky hodené tesne mimo terč, držiak na šípky a náhradné hroty, ktorý je uchytený priamo pod terčom.
Nevýhody :
Nutnosť mať v dosahu elektrickú sieť pre adaptér. Dôvodom však je viac displejov vyššej svietivosti a teda aj vyšší komfort hry. Tužkové baterky by ako zdroj napájania postačovali iba na krátku dobu.
VYŠŠIA TRIEDA TERČOV – ( SCARA, TOPAZ )
Výhody :
Okrem výhod uvedených u strednej triedy poskytuje terč vyššej triedy perfektný prehľadný a dostatočne veľký displej, štatistiky hodov, množstvo ďalších hier a iné.
Nevýhody :
Vyššia cena, ktorá je však pri pohľade na jednotlivé terče pochopiteľná a opodstatnená.